O firmieMediaOfertaGaleriaBlogKontakt

BLog

Ślub - co załatwisz przez internet?
21 06 2020
Akt urodzenia - od ręki

Przed wstąpieniem na nową drogę życia – poza ferworem przygotowań związanych z organizacją wesela, do załatwienia jest też kilka formalności. Aby ich dopełnić potrzebujemy kilku dokumentów, a przede wszystkim odpisu aktu urodzenia. Jak do tej pory pewnie nie był Wam potrzebny, a ostatnią osobą, która gdzieś go widziała była… mama.

Spokojnie, dajcie mamie wolne. O odpis aktu urodzenia nie dość, że możecie zawnioskować online, to - od niedawna - możecie go dostać od ręki, w wersji elektronicznej.

Co to oznacza w praktyce?

- Dokument jest generowany bezpośrednio z Systemu Rejestrów Państwowych (SRP), a następnie przesyłany na skrzynkę osoby wnioskującej. Cały proces przebiega bez zaangażowania urzędnika – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Dzięki temu rozwiązaniu pełnoprawny dokument trafi do Was szybciej niż się spodziewacie.

Wydanie dokumentu przez automat jest możliwe przy spełnieniu kilku warunków:

· odpis aktu, o który wnioskujesz, musi dotyczyć Ciebie,
· system - w trakcie wypełniania wniosku - musi potwierdzić, że możliwe jest automatyczne wydanie odpisu. Chodzi o informację, czy akt jest zdigitalizowany, jawny i bez założonej blokady wydawania,
· płatności za odpis należy dokonać online.

Na nową (cyfrową) drogę życia

Które akty dostępne są od ręki? W Systemie Rejestrów Państwowych (SRP) obowiązkowo rejestrujemy akty od 2015 roku. Spokojnie, stale wprowadzamy do systemu także starsze dokumenty. Dlatego jest spora szansa, że Wasze też już tam są.

Co zrobić, żeby najpierw zawnioskować o odpis, a później dostać go w wersji elektronicznej?

Potrzebujecie profilu zaufanego i wizyty na portalu www.GOV.pl.

Jeśli nie macie jeszcze profilu zaufanego, możecie go założyć także od ręki. Warto to zrobić. Będzie to świetny początek Waszej nowej, cyfrowej, drogi życia.
Dzięki profilowi zaufanemu większość spraw urzędowych można załatwić przez internet, czyli bez wizyty w urzędzie. Po ślubie na pewno będziecie mieli co załatwiać, dlatego już teraz załóżcie profil zaufany. Sprawdźcie, jak to zrobić.
Wyposażeni w profil zaufany, możecie przechodzić do działania.
Szybka akcja

Najpierw wejdźcie na portal www.GOV.pl i profilem zaufanym zalogujcie się do konta Mój GOV (prawy górny róg strony). Tam wybierzcie e-usługę Uzyskaj odpis aktu stanu cywilnego i wypełnijcie elektroniczny formularz. Wasze dane osobowe zostaną automatycznie zaciągnięte do odpowiednich rubryk.
Na początku zaznaczcie, że dokument chcecie otrzymać na swoją skrzynkę Mój GOV.
Ważne! Odpis, który uzyskacie, będzie miał moc prawną tylko w wersji elektronicznej. Nie drukujcie go. Wydruk nie ma mocy prawnej. Automatyczny odpis będzie zawierał podpis kwalifikowany potwierdzający jego autentyczność.

Uspokajamy, jeśli system nie wyda Waszego odpisu automatycznie i tak go otrzymacie.

Za uzyskanie odpisu trzeba zapłacić – tak było zawsze, to nie ma związku z nową e-usługą:
· 22 zł – za odpis skrócony aktu stanu cywilnego (także za odpis wielojęzyczny w formie papierowej),
· 33 zł – za odpis zupełny aktu stanu cywilnego.

Wysyłając wniosek online, macie do wyboru dwa sposoby płatności – online lub przelew bankowy bądź pocztowy.

Udany związek

Gotowy odpis znajdziecie w swojej skrzynce odbiorczej na koncie Mój GOV. A skrzynkę znajdziecie na www.GOV.pl (prawy górny róg strony). Logujecie się do niej profilem zaufanym.

Co jeszcze warto wiedzieć o e-usłudze?

- Jest „odmiejscowiona”. A to znaczy, że nieważne, gdzie przyszliśmy na świat - swój wniosek możemy wysłać do dowolnego urzędu stanu cywilnego. Tam, gdzie nam wygodnie - tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Ta sama zasada dotyczy wszystkich, zamawianych online, odpisów aktów stanu cywilnego, w tym małżeństwa – dodaje szef MC.

A aktu małżeństwa na pewno będzie wkrótce potrzebować. Pamiętajcie, że o niego także możecie zawnioskować online. Mając profil zaufany załatwicie też wiele innych spraw. Dzięki niemu będziecie mogli np. zameldować się online w swoim nowym, wspólnym mieszkaniu.

Z możliwości wnioskowania online o odpisy aktów stanu cywilnego do tej pory skorzystało już 144 498 osób, z czego tylko od początku tego roku ponad 61 tysięcy.

Powrót

Referencje

© StyloveLove Alicja Halczak 2023 - www.stylovelove.pl Logo & realizacja -